Padomi




Kā ģērbties, skrienot vēsākā laikā


Skrienot gada siltajos mēnešos, Tu vari vilkt šortus un savu mīļāko T-kreklu jeb, vienkārši sakot, jebkādu apģērbu, kurā jūties ērti, īpašu uzmanību pievēršot tikai apaviem. Ja plāno skriet neregulāri, tad vari to darīt ar visparastākajām kedām, bet, ja esi apņēmies sportot ikdienā, tad vajadzētu piemeklēt piemērotus apavus. Visu par skriešanai paredzētiem apaviem, vari lasīt šeit: skriešanas apavi


Protams, ka nesportosi tikai vasarā. Kad laiks paliek vēsāks, sporta tērpam jāpievērš daudz lielāka uzmanība. Atceries, ka neliels sals nenozīmē to, ka Tev jāvelk pilnīgi visas siltās drēbes, kas atrodas Tavā skapī. Šeit daži padomi, kā ģērbties, skrienot gada aukstajos mēnešos:

• Ģērbies slāņos. Vairāki plānāki apģērba gabali palīdz noturēt silto gaisu tuvāk Tavam ķermenim, nekā viens biezs vilnas džemperis. Siltais gaiss tiek it kā iesprostots starp šiem slāņiem. Tas attiecas arī uz zeķēm. Ja velc divus plānus polipropilēna zeķu pārus, tas palīdz Tavām pēdām palikt siltākām un sausākām, nekā tad, ja velc biezas, adītas vilnas zeķes.

• Velc polipropilēna apģērbu. Šāda materiāla krekls ar garām piedurknēm, apspīlētas bikses (izskatās vairāk pēc zeķubiksēm vai triko) un jaka, kas palīdz absorbēt mitrumu, novērš vēja, lietus un pat sniega negatīvo ietekmi. Jebkurā gadījumā izvairies skriešanas laikā valkāt kokvilnas apģērbu, jo tas uzsūc sviedrus, kas ātri atdziest un strauji atdzesē arī ķermeni. Tas var beigties ar pamatīgām iesnām!

• Apsedz ādu, cik vien tas iespējams. Tā zaudē siltumu ikvienā ķermeņa vietā, kas nav noklāta ar apģērbu. Aukstākā laikā noteikti velc cepuri, plānu šalli, cimdus – pirkstaiņus vai omas adītos dūraiņus. 

• Tumšajā diennakts laikā pārliecinies, vai esi uzvilcis gaišu, atstarojošu apģērbu, lai transporta līdzekļi varētu Tevi pamanīt.
Ja vēlies uzzināt vairāk par to, kādu apģērbu vilkt tad, ja vēlies skriet gada aukstajā laikā, noskaties šo visnotaļ interesanto video materiālu.


Skriešana iesācējiem


Tevī ir parādījusies vēlme izkustināt savu ķermeni, likt tam svīst vai vienkārši pēc stresa pilnas dienas atbrīvot galvu no saspringtām domām? Tad dodies skriet! Jautāsi – kā? Vienkārši izej ārpus savas mājās un sāc skriet. Tagad!

Iesākumā nevajag satraukties par īpašu apģērbu un apaviem. Arī parastas botas/kedas derēs. Ar kaut ko taču ir jāsāk, vai ne? Savukārt mugurā vari uzvilkt parastu T-kreklu (protams, tā ir Tava izvēle – vari vilkt arī kreklu ar savu mīļāko roka grupu vai multeņu varoni – iespējams, ka tas Tevi motivēs vairāk!), mājas treniņbikses (svītru daudzumam šoreiz nav nozīmes, galvenais, ka kaut kas kājās) vai šortus. Bet centies izvairīties no kaut kā pārāk piespīlēta vai „iežņaugta” – Tev taču ir jājūtas ērti un nepieciešams brīvi kustēties un elpot.

Kad esam atraduši, ko uzvilkt, rodas nākamā problēma – kur tad lai skrien? Šajā sporta veidā tas ir vislabākais – to var darīt jebkur. Skrien pa savu ierasto ceļu uz darbu/skolu/sporta zāli/veikalu. Ja netālu ir parks, vari skriet pa to. Vēl ideālāk, ja kaut kur tuvumā ir atrodams mežs – skrien līdz tam, pa to un no tā. Ja Tevi netraucē cilvēki, skrien pa pilsētas centru. 


Galvenais, kas ir jāatceras, skrienot, ir elpošana. Tev pašam ir jāsaprot, kā to darīt veiksmīgāk un labāk. Viens no ieteikumiem – centies gaisu ieelpot caur degunu un izelpot pa muti. Tas ir ne tikai veselīgi, bet arī pasargās Tevi no kādas mušas vai vaboles iekļūšanas kaklā, kas var diezgan pamatīgi traucēt skriešanas procesam. Kā arī, izelpojot caur muti, Tu atbrīvosies no lielāka daudzuma ogļskābās gāzes, salīdzinot ar to, cik daudz izelpo caur degunu.


Pēc kārtīgas izskriešanās nekad neaizmirsti izstaipīties! Tiek ieteikts katru muskuļu grupu staipīt vismaz 15-20 sekundes.



Vienu stundu tu vari SKRIET, vai darīt daudzas nesvarīgas lietas...

Diennaktī ir tikai 24 stundas, no kurām vismaz astoņas mēs pavadām guļot. Vēlāk pamostamies un gatavojamies savām ikdienas gaitām. Tas aizņem apmēram 2 stundas. Nākamās vismaz astoņas – mēs strādājam, mācāmies vai darām citas ne mazāk nozīmīgas lietas.
Tātad atliek tikai apmēram sešas brīvas stundas, ko varam izmantot lietderīgi: lasot grāmatu vai izglītojošus rakstus internetā, satiekoties ar draugiem vai iepazīstot jaunus cilvēkus, dodoties pastaigā, lai ieelpotu rudenīgo gaisu. Kā arī neaizmirsīsim ļoti labu un veselīgu alternatīvu – sports.
Bieži vien mēs tik tiešām cenšamies brīvo laiku pavadīt lietderīgi, bet ne vienmēr tas izdodas. Piedāvājam ieskatu vairākās aktivitātēs, kas aizņem aptuveni vienu stundu un bez kurām ikdienā mēs varētu iztikt vai aizvietot ar daudz noderīgākām un veselībai draudzīgākām. Pievērs uzmanību tam, ka daudzas no šīm darbībām mēs varam aizvietot arī ar sportu!


1. Gaidīšana rindā pie ārsta pēc konsultācijas. Nav noslēpums, ka daudzas slimības attīstās tikai tāpēc, ka cilvēka ikdienas dzīvē trūkst pietiekami daudz fizisko aktivitāšu. Sporto, padari savu sirdi stiprāku un Tev vairs nebūs jāsēž garajās rindās pie ārsta kabineta durvīm. 

2. Sērfošana internetā. Tu ieslēdz datoru, uzklikšķini uz interneta pārlūka ikonas, domājot, ka pavisam ātri atbildēsi uz e-pasta vēstulēm, izlasīsi jaunākos Twitter ierakstus, pačatosi ar draugiem par piektdienas vakara ballīti. Pēc piecām minūtēm ir pagājusi jau stunda. Internets sevī „ievelk”. Ja vien nelasi noderīgu informāciju, izmanto šīs „piecas minūtes” lietderīgi, dodoties garā pastaigā vai skrējienā pa tuvāko apkārtni. 

3. Televizora skatīšanās. Ikvakara „Simpsonu” sērija var arī pagaidīt. Neesi kā Homērs. Tā vietā, lai skatītos TV un dzertu alu, sporto!

4. Smēķēšana. Ja esi smēķētājs, tad visas dienas garumā piecu minūšu pīppauzes var pat sasummēties vienā veselā stundā. Met cigaretes miskastē, ietaupi naudu, iegādājies stilīgus sporta apavus un aidāā!

5. Lieka uztraukšanās. Iepriekš minējām garās rindas pie ārsta kabineta durvīm, kur vari nokļūt arī stresa dēļ. Neuztraucies par sīkumiem! Skriešana palīdz izvēdināt galvu un mazināt stresa līmeni.

6. Pucēšanās. Ne jau kosmētika un skaista frizūra palīdz cilvēkam izskatīties patiešām labi. Ja esi labā fiziskā formā un apmierināts ar dzīvi, Tu izskaties un jūties perfekti. 

7. Braukšana ar mašīnu. Dažkārt līdz galamērķim ātrāk nokļūt ejot, nevis braucot ar mašīnu. Tā vietā, lai pus stundu stāvētu sastrēgumā un vēl tikpat ilgu laiku meklētu brīvu vietu autostāvvietā, Tu jau esi nokļuvis galamērķī.


Padomi jaunajiem skrējējiem

Mums ir liels un patiess prieks, ka esi nolēmis ar mums sākt aktīvāk kustēties. Tāpēc, lai pirmā reize Tev būtu patīkama un gribētos ar mums kustēties arī nākamajās nedēļās, piedāvājam izlasīt Lolitas Rūsiņas padomus (pirmavots). 
Noteikti iesildies! Pirms skriešanas noteikti jāiesildās, piemēram, jāveic daži vingrojumi, pietupieni. Tas sagatavo sirds un asinsvadu sistēmu lielākām slodzēm. Strauji sākot skriet, var sākt sāpēt mugura, skausts, locītavas. Piedzīvojot šīs nepatīkamās izjūtas, rodas vēlēšanās atteikties no skriešanas vispār. Tad visbiežāk uz skriešanu liktās cerības nepiepildās, un vēlamais efekts netiek sasniegts. 
Sāc pakāpeniski. Tiem, kas ilgi nav skrējuši, ieteicams sākt ar garām, enerģiskām pastaigām, kas pakāpeniski pāriet vieglā skrējienā. Tad var ari palielināt ritmu un paaugstināt slodzi. Neaizmirsti izvēlēties īstos apavus. Tas, vai skriešana noritēs pareizi, ir atkarīgs arī no apavu izvēles. Vislabāk iegādāties skriešanai paredzētos apavus - tie ir piemēroti atbilstošām slodzēm un ietver daudzveidīgas tehnoloģijas, kas mazina trieciena ietekmi.

Izvēlies piemērotu apģērbu. Tikpat liela nozīme ir sporta apģērba tas jāizvēlas laika apstākļiem atbilstošs. Obligāti nepieciešama arī cepure, kas aizsargā galvu no saules stariem, aukstuma, uzsūc sviedrus un pasargā no vēja. Nav ieteicams ģērbties pārāk biezi.

Neaizmirsti par ūdeni! Svīstot organisms zaudē ne tika šķidrumu, bet arī sāļus - nātriju, kāliju. Tie ir elektrolīti, kas ir  nepieciešami, piemēram, sirds asinsvadu sistēmas darbībai. Tāpēc tiem, kas ļoti svīst, vajadzētu skriešanas laikā iedzert kādu malku ūdens, bet ļoti nedaudz - tikai, lai izskalotu muti.
Pirms skriešanas labāk neēst. Protams, vislabāk būtu skriet tukšā dūšā, pirms skriešanas iedzerot glāzi ūdens vai tasi kafijas. Pēc skriešanas - vispirms duša un tikai tad var kaut ko vieglu apēst. Pēc maltītes uzsākt skriešanu ieteicams pēc divām stundām.

Uzmanīgi ar pārslodzi! Ir cilvēki, kas ir gatavi sevi mocīt, piemēram, lai iegūtu vajadzīgos ķermeņa apmērus. Nekādā gadījumā nevajadzētu aktīvu skriešanu apvienot ar badošanos vai diētām. Tas nozīmē, ka organismam būs  pārslodze un rezultāts būs īslaicīgs. 

Ievērojot visus šos principus, skriešana ne tikai sagādās baudu miesai, bet arī garam. Tāpēc ceram arī Tevi ieraudzīt mūsu skrējēju rindās, ievērojot iepriekš minētos noteikumus. Ja kaut ko nezini, droši vari jautāt, mēs centīsimies palīdzēt! 



2 komentāri:

  1. Attiecībā uz skriešanas apģērbu ziemā ir arī otrs variants. Renča variants :)

    AtbildētDzēst